جمعه / ۲۹ تیر / ۱۴۰۳ Friday / 19 July / 2024
×
حفر چاه تشنگی چهارباغ را رفع کرد
«چهارباغ رسا» گزارش می‌دهد:

حفر چاه تشنگی چهارباغ را رفع کرد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز:

۵ هزار حیوان گزیدگی طی ۱۴۰۳ در البرز ثبت شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: سال گذشته ۱۵ هزار مورد حیوان گزیدگی اعم از سگ گزیدگی و طی ۳ ماه نخست سال جاری ۵ هزار مورد حیوان گزیدگی در مراکز درمانی البرز به ثبت رسیده است.
۵ هزار حیوان گزیدگی طی ۱۴۰۳ در البرز ثبت شد

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه خبری «چهارباغ رسا»، شهرام صیادی به مناسبت هفته پیشگیری از بیماری‌های مشترک انسان و حیوان در جمع خبرنگاران، گفت: ۲۰۰ بیماری قابل انتقال بین انسان و حیوان شناسائی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: سال گذشته ۱۵ هزار مورد حیوان گزیدگی اعم از سگ گزیدگی و طی ۳ ماه نخست سال جاری ۵ هزار مورد حیوان گزیدگی در مراکز درمانی البرز به ثبت رسیده است.

وی هفته پیشگیری از بیماری‌های مشترک انسان و حیوان (بیماری‌های زئونوز) که از ۱۶ تیر آغاز شده و تا ۲۲ تیر ماه ادامه دارد فرصتی برای آموزش راه‌های پیشگیری از انتقال بیماری از انسان به حیوان دانست.

صیادی با اشاره به اینکه ۶۱ درصد بیماری‌های عفونی جهان و ۷۵ درصد بیماری‌های بازپدید و نوپدید از بیماری‌های زئونوز هستند، اظهار داشت: از هر ۵ بیماری عفونی جدید، ۳ مورد منشأ زئونوز دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز هاری، سالک، تب مالت، سیاه زخم و کیست هیداتیک را از جمله بیماری‌های زئونوز دانست و گفت: باید ذبح دام در کشتارگاه‌ها انجام شود.

وی تأکید کرد: علاوه بر الکل ۶۰ درصد برای ضدعفونی دست‌ها، خانم‌های باردار و دارای ضعف سیستم ایمنی از تماس با حیوانات خودداری کنند.

صیادی ادامه داد: مردم در صورت گزش توسط حیوانات بلافاصله به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کرده و از جمع‌آوری نخاله و زباله در محل زندگی خودداری کنند.

گلاویژ اصحابی – چهارباغ رسا

انتهای خبر/ س

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *